"ARREKS" Sp. z o. o.
ul. Główna 122
97-410 Kleszczów
tel: (+48) 44 731 37 31
fax: (+48) 44 731 37 32
bok@arreks.com.pl arreks@arreks.com.pl
nr BDO 000204746
Ikona Ikona Ikona Ikona

Spotkanie z Ukraińcami w "Solparku"

Spotkanie z Ukraińcami w "Solparku"

W dniu 14.03.2022 r. zostało zorganizowane w Auli Kompleksu „Solpark” organizacyjne spotkanie w sprawie nauki języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie naszej gminyZ naszego zaproszenia skorzystało ok. 60 osób, w tym najmłodsi, dla których zapewniliśmy wspaniałą zabawę w figloraju. W trakcie spotkania zostały również przeprowadzone badania ankietowe. Oprócz pytań demograficznych, w ankietach znalazły się jeszcze tematy takie jak: znajomość języka polskiego oraz innych języków, chęć podjęcia pracy w Polsce czy zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach języka polskiego i kursach zawodowych.

Wyniki przeprowadzonych badań, na reprezentatywnej grupie 42 osób, stanowią źródło podstawowej wiedzy na temat sytuacji życiowej naszych uchodźców. Znaczna część z nich ma wykształcenie wyższe. Wśród wymienianych zawodów jakie do tej pory wykonywali znalazły sięksięgowa, farmaceutka, czy fizjoterapeutka. Badane osoby wskazały jednak, że są gotowe na podjęcie pracy innej niż ta w zawodzie. Większość z badanych ma dzieci, w tym nieco ponad połowa powyżej 10 roku życia. Dla wielu z tych osób problemem jest bariera językowa, poczucie braku perspektyw oraz trudności w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Ogromna część chciałaby się doskonalić lub poznać nasz język, znaleźć pracę, zapewnić opiekę młodszym dzieciom oraz zdobywać nowe kwalifikacje. Wśród szkoleń, z jakich chcieliby skorzystać, szczególnie wymieniane były kursy komputerowe, językowe oraz z zakresu branży beauty.

Urząd Gminy w Kleszczowie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów Agencja Rozwoju Regionalnego „Arreks” Sp. z o.o. „Solpark” Kleszczów Sp. z o.o.

Dziękujemy za pomoc:
Svitlana Kolomiiets
Uczennicom ZSP Kleszczów (wychowankom internatu)

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | Ochrona danych osobowych